Když to nejde a nejde vyluštit...

13.07.2019

Sedíte u té šifry už přes hodinu a pořád nic, přitom jiné týmy se na ni koukly
a měly to...

Nebudeme vám lhát, ano, i to se děje a celkem často. A hodina je ještě docela
v pohodě. Ale o tom už prostě šifry jsou. Každému sedne něco jiného, jednou postup vidíte hned, jindy to skončí nápovědou a někdy nepomůže ani ta.

Ale nebojte se, časem bude takových šifer méně a méně a jednou vás to možná i začne těšit, protože to je teprve výzva a zkouška mozkových závitů :). Než však k tomu dojde, zkuste pár osvědčených rad:

Vyplatí se hned na začátku si šifru pořádně prohlédnout a než se pustíte do nějakého řešení nechat všechny členy týmu, aby řekli své nápady, byť sebešíleněji
a sebenepravděpobodněji mohou znít. Zamyslete se nad tím, jestli jste už někdy něco podobného neviděli, co je podle vás jasnou součástí šifry a co jsou spíš jen "dekorace"
(ve správně nachystané šifře by být neměly nebo by měly být jasně rozpoznatelné)
a naopak, jestli jste použili vše, co je podle vás pro řešení důležité. Někomu pomáhá
si všechny tyto postřehy zapisovat a když jsou v úzkých tak to projít, zda už zkusili opravdu vše.

Nebývá na škodu vzít šifrovací tabulku a podívat se, jestli některé méně známé věci nejdou na danou zprávu aplikovat. Taky je relativně možné vyloučit (pokud nejste na první šifře) již použitá šifrování - málokdy organizátoři sáhnout 2x po morseovce.

Pokud si myslíte, že řešení znáte, ale ne a ne vám vyjít něco smysluplného, zkuste poprosit kolegu, aby to zkusil on. Je možné, že z únavy děláte chybu a přitom je váš myšlenkový pochod správný. Také se může stát, že začátek zprávy vypadá divně. Nejde-li však o písmena typu W, Q, X a podobně, může jít o zkratky. Organizátoři si mnohdy nemůžou dovolit vypsat vše jasně, proto SZODZSG... může být "severozápadně od základní školy Generála Svobody". Taky se může vloudit při luštění chybička a jeden dva znaky jsou špatně - zde aplikujeme metodu "scrabblení" - zkusíme si tam dosadit něco, aby to dávalo smysl :). Nicméně začíná-li šifra ZCXWPYQR, tak tudy asi cesta nevede. Taky se vyplatí používat mapu a dívat se, jak se jmenují místa v okolí, zejména pokud nejste místní - pro neostravské může být začátek FIFEJ nelogický, ale jiní budou hned vědět, že luští správně a kam se vydat. Jsou-li povoleny elektronické mapy, lze zadat i části šifry a čekat, jestli vyhledavač něco nenabídne.

Jde-li o nelineární šifrovačku a máte-li k dispozici více šifer, odpočněte si od té, která vám nejde. Za nějakou dobu se k ní můžete vrátit a třeba si všimnete toho, co vám uniklo. Nikde není řečeno, že dokud se jedna šifra nevyluští, nesmí se přejít k další.

A určitě se nebojte ostudy a berte nápovědy. Pokud nejste špičkový tým, který hraje
o vítězství a chce projít vše jen svou vlastní logikou a zkušeností, tak nemá smysl se trápit. Nápověda vás může (ale bohužel taky nemusí) rychle posunout dál.

Závěrem přidám radu jedné slečny, která hned po první šifrovačce pochopila, že nikdy nemůžeme být dost paranoidní  - je důležité spočítat naprosto všechno a všímat si každého detailu, nejlépe i těch, které tam vůbec nejsou, třeba jaké oblečení měli organizátoři na sobě a jaké předpovídali počasí!  Ale nebojte, existují i šifry
s primitivním řešením :).

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky